Pokochać błędy...

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Pokochać błędy…

Łacińskie ‘Errare humanum est’, czyli ‘błądzić (mylić się) jest rzeczą ludzką’ i ‘mądry Polak po szkodzie’ oraz ‘nie myli się tylko ten, kto nic nie robi’ to powiedzenia, które świetnie charakteryzują naukę języków obcych. Błędy towarzyszą nauce, w przypadku języków są nieodłącznym elementem. Co z tym fantem zrobić? Czy można je polubić?

Ze szkoły wynieśliśmy naukę, że błąd jest czymś złym, czymś, czego należy się wstydzić oraz unikać. Każdy z nas wie, że pomyłki są powodem śmieszności, a tego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Przecież nie chcemy, by ktoś się z nas śmiał. Widok sprawdzianu czy tekstu poprawionego na czerwono budzi w każdym złe wspomnienia. Im bardziej czerwono, tym gorzej. Czy słusznie?

Otóż nie, nie powinno tak być. Nauka języka, również obcego, jest związana z popełnianiem błędów. Pomyłki i błędy są nieodłączną częścią nauki. Nie można ich uniknąć. I jest to najzupełniej normalnym zjawiskiem, wręcz oczekiwanym. Fakt, że popełniamy błędy może nawet świadczyć o tym, że się robimy postępy i używając języka testujemy nowo opanowane struktury i zwroty.

Żaden układ treści, wybór którejkolwiek metody, żadne założenia poprawności nie uchronią nas od popełniania błędów. I to jest dla nas bardzo dobra wiadomość, bo błędy są zbawienne. To dzięki nim możemy się uczyć. Dlatego właśnie warto potraktować je z przychylnością, wręcz je polubić.

Wykorzystajmy tę wiedzę i uczmy się na własnych potknięciach. Zamiast się ich bać i wstydzić, używajmy ich do robienia postępów. Tak, własne błędy można i trzeba kolekcjonować, żeby móc dążyć do doskonałości. Brzmi jak rewolucja, czyż nie?

Wkrótce więcej o kolekcjonowaniu i dokumentowaniu własnych błędów, czyli jak się uczyć na swoich błędach i jak je poprawiać.
Right Or Wrong?Right Or Wrong?